Av. Tuncay SONGÖR

 

 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Avukat Tuncay SONGÖR,

 

Ankara Hakim Adayı olarak meslek hayatına başlamış ve sırasıyla; Erzincan Hakimi, Refahiye Hakimi, Pülümür Hakimi, Ilıç C. Savcısı, Zile Hakimi, Ankara Hakimi ve Yargıtay 20. Hukuk Dairesi Hakimi olarak görev yapmıştır. Daha sonra; Yargıtay Genel Sekreter Yardımcılığı yapmış ve ayrıca Yargıtay Hizmetlerini Güçlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de sürdürmüştür.

 

27 Mart 2003 tarihinde Rekabet Kurulu Üyeliğine, 07 Temmuz 2003 tarihinde Rekabet Kurulu İkinci Başkanlığı’na seçilen Tuncay SONGÖR, 6 yıl olan kanuni görev süresinin dolması nedeniyle 27.03.2009 tarihinde bu görevlerinden ayrılmıştır. 

 

Kendi isteği ile emekli olan ve Ankara Barosu’ na kayıtlı olarak serbest Avukatlık yapan Tuncay SONGÖR kendi Hukuk Bürosunda çalışmakta ve yanı sıra Başkent Üniversitesi, Atılım Üniversitesi ve Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültelerinde Öğretim Görevlisidir. Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) ve bazı Barolarda eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Çok sayıda uluslararası ve/veya ulusal şirketlerin veya teşebbüslerin halen Avukatlığını ve Danışmanlığını yapmaktadır.

 

Av. Tuncay SÖNGÖR Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı'na kayıtlı Arabulucu olarak da görev yapmaktadır.

 

Halen Ankara Barosu Fikri Mülkiyet ve Rekabet Kurulu Başkanlığı (FMR) görevini sürdürmektedir.

 

Tuncay SONGÖR’ün bugüne kadar;

 - 4971 ve 5234 sayılı yasalarla yapılan değişiklikleri içeren, Rekabet Kurulu'nun örnek kararları ile bütün tebliğlerinin yer aldığı "4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun"

 - "Rekabet Hukukunda Muafiyet Çerçevesinde Motorlu Taşıtlar Sektöründe Grup Muafiyeti (2005/4)”

 - “Motorlu Taşıtlar Sektöründe Grup Muafiyeti (Genişletilmiş-2. Baskı)"

 - “Rekabet Hukuku Kapsamında Akaryakıt – LPG Sektöründe Bayilik Anlaşmaları” (Av. Ayla Songör ile birlikte kaleme alınan.)

isimli kitapları yayınlanmış bulunmaktadır.

 

Çok sayıda ulusal ve uluslararası konferansa misafir ve konuşmacı olarak katılan Tuncay SONGÖR’ ün gerek mesleki konularda ve gerekse Rekabet Hukuku alanında makaleleri, tebliğleri ve çeşitli incelemeleri vardır.

 

Katıldığı yurtiçi ve yurt dışı toplantılarla, yazdığı makalelere ulaşmak için lütfen tıklayınız...